Skauti v Ralsku

Ralsko je vhodným prostorem pro skauty a skautky. Jsou tam lesy, skály, studny, sklepy, cesty i sady. Mohla by tam být celoroční základna. Do opuštěného území by se mohl vrátit život, a vše by mohlo pomoci výchově a vzdělávání.

Během zimního semestru 2019–2020 se studenti Technické univerzity v Liberci pod vedením prorektora a vedoucího katedry urbanismu Radka Suchánka zamýšleli nad možnou podobou bývalého vojenského prostoru Ralsko.

Právě tady by mohla vzniknout v budoucnu národní skautská rezervace, a případně by se tady jednou mohlo uskutečnit i světové skautské jamboree. Zkrátka krajinu by mohly oživit všemožné skautské aktivity.

Máme radost z toho, že práce Tobiáše Hrabce se zároveň stala i nejlepší prací celého semestru a získala cenu Ježek f Kleci. Věříme, že se alespoň část studentských prací podaří v budoucnu realizovat. Pokusíme se tomu maximálně pomoci. Území v okolí Ralska si to zaslouží.


"Tobiáš Hrabec navrhl Skautskou krajinu – oblast, kde budou moci oddíly z celého státu tábořit, pořádat výpravy a sjíždět se. Porota hodnotila vítěznou práci takto: „Projekt vkládá do stávajícího opuštěného prostoru novou vrstvu: vodní nádrže a výraznou osu ‚skautské cesty‘. Pracuje s měřítkem v širším kontextu, neopomíjí důležité pohledové osy a dominanty. Nenásilnou a udržitelnou, přesto výraznou formou vytváří novou kulturní krajinu a atraktivní destinaci nejen v rámci regionu. Hodnota projektu spočívá především v jeho resocializačním dopadu na krajinu Ralska."
Osamu Okamura, děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci

Na projektu Skauti v Ralsku spolupracovali:
Technická univerzita Liberec: Radek Suchánek (prorektor a vedoucí katedry urbanismu TUL), Osamu Okamura (děkan fakulty architektury TUL), Jan Hendrych (katedra urbanismu TUL), Jiří Janďourek (katedra urbanismu TUL), a hlavně studenti a studentky; Junák - český skaut: Jan Farský (Baghíra); Svojsíkův sen: Martin Štěrba (Agi), Miloslav Vítek (Míla)

Svojsíkův sen © 2017–2023